Bitcoin’s Intrinsic Value: Crypto Community Responds to Bank of England Governor

16. Oktober 2020

Wewnętrzna wartość Bitcoina była w tym tygodniu szeroko dyskutowana w społeczności kryptońskiej, po tym jak gubernator Bank of England zauważył, że krypto waluta może nie mieć wewnętrznej wartości.

Czy Bitcoin ma rzeczywistą wartość?
Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey mówił o wewnętrznej wartości Bitcoin’a podczas sesji pytań i odpowiedzi z członkami społeczeństwa na początku tego tygodnia. „Muszę być szczery, trudno jest dostrzec, że Bitcoin ma to, co zwykle nazywamy wewnętrzną wartością“, jak powiedział Reuters. „Może mieć wartość zewnętrzną w tym sensie, że ludzie tego chcą.“ Co więcej, gubernator powiedział, że ludzie używający Bitcoin’a do płatności sprawiają, że jest „bardzo zdenerwowany“, ponieważ wartość kryptorej waluty jest niepewna.

Podążając za uwagą Bailey’a, społeczność kryptońska zaczęła dyskutować o wartości Bitcoin’a w pewnych szczegółach. Michael Saylor, dyrektor generalny notowanej na giełdzie firmy Microstrategy z Nasdaq, która niedawno kupiła Bitcoin za 425 milionów dolarów za swoją rezerwę skarbową, tweetował:

Bitcoin jest pierwszym cyfrowym systemem monetarnym zdolnym do przechowywania wszystkich pieniędzy na świecie dla każdej osoby, korporacji i rządu w uczciwy i sprawiedliwy sposób, bez utraty któregokolwiek z nich. Jeśli to nie jest wewnętrznie cenne, to co to jest?

Strategowie JPMorgan, w tym Nikolaos Panigirtzoglou, napisali we wtorek w notatce o wartości wewnętrznej bitcoinu zbliżonej do jego ceny rynkowej. „Bitcoin stoi w obliczu „skromnego wiatru w głowę“ w krótkim okresie czasu, w oparciu o analizę zakładów na rynku kontraktów terminowych i oszacowanie wartości wewnętrznej kryptofunduszu“, powiedział Bloomberg, wyjaśniając, że cena pozostaje o około 13% wyższa niż oszacowanie wartości wewnętrznej.

Bitcoin’s Intrinsic Value: Crypto Community Responds to Bank of England Governor

Cena rynkowa Bitcoin’a i jego nieodłączna wartość.
Wiele osób na Twitterze szybko zauważyło, że Bitcoin może nie mieć wewnętrznej wartości, ale nie ma też walut fiat. Bank Rezerwy Federalnej w St. Louis opublikował w 2018 roku raport stwierdzający:

Bitcoin nie jest jedyną walutą, która nie ma wewnętrznej wartości. Monopolistyczne waluty państwowe, takie jak dolar amerykański, euro i frank szwajcarski, również nie mają wewnętrznej wartości.

„Są one walutami fiatowymi, stworzonymi na mocy dekretu rządowego. Historia walut z monopolu państwowego to historia dzikich wahań cen i porażek. Dlatego też zdecentralizowane kryptokursy są mile widzianym dodatkiem do istniejącego systemu walutowego“, zauważa raport.

„Nie ma czegoś takiego jak „nieodłączna wartość“.“ Opiniował prezes Shapeshift, Erik Voorhees. „Wartość jest zawsze subiektywna, w oczach rzeczoznawcy… Złoto, bitcoin, fiat, ryż: żaden nie ma „wewnętrznej wartości“.“

Użytkownik Twittera, Bob McElrath, podzielił ten sentyment. „Nic nie ma ‚wewnętrznej wartości‘, ponieważ słowo ‚wartość‘ jest ludzkim sentymentem i zmienia się w czasie i okolicznościach. Każdy, kto mówi inaczej, próbuje ci coś sprzedać“, opisał. „Mimo, że Bitcoin nie ma ‚wartości wewnętrznej‘, ma wyrafinowany, oparty na zasadach rynkowych sposób określania jego wartości, nie tylko po stronie popytu, ale i podaży“. Oczywiście, to stwierdzenie jest prawdziwe dla każdego towaru.“

Dyrektor Centrum Alternatyw Monetarnych i Finansowych Cato, George Selgin:

Oczywiście, żaden towar nie ma „wewnętrznej“ wartości. Niektóre (jak każdy pieniądz typu fiat) również nie mają „wartości użytkowej niemonetarnej“… Obserwacja Banku Anglii, że Bitcoin nie ma wewnętrznej wartości, jest przykładem garnka nazywającego czajnik czarnym.

#Investitionen